Ahenk Müzik Sanat Merkezi
Saz - Bağlama Kursu

Sanat Merkezimizde kişinin sanat eğitimi alması onun doğaya karşı daha duyarlı olmasını, sanat eserlerinden haz almasını sağlayarak yaşadığı çevreye olan farkındalığını artırmaktadır. 

Saz ya da bağlama Türk Halk Müziği’nde en çok sevilen telli ve tezeneli bir çalgıdır. 7’den 70’e herkesin hayran kalıp mutlaka çalmak istediği bu enstrüman sadece bağlama olarak değil yörelere göre adları (Saz, Cura, Kopuz, Dombra, Tar, Tambura, Çöğür ve İkitelli) olarak bilinir. Parmaklar Yada Mızrap İle Çalınır; parmaklarla çalma tekniğine dövme yada şelpe denilen bu enstrüman 2’si bam olmak üzere toplamda 7 telden oluşmaktadır. 3 Ana kısımdan üretilmekte olup parçalara ise (Sap, Göğüs ve Tekne) adları verilmiştir. Bağlama yapımınında birçok ağaç çeşidi kullanılmakta olup genellikle (Dut, Kestane, Ardıç, Ceviz ve Ladin) ağaçları tercih edilmektedir. Özetle enstrümanı tanıdık şimdide bu çalgıyı öğrenmek ve çalmak isteyenler için ücretsiz eğitim imkanı sağlayan yerleri tanıyalım.

Bağlama Kursu
Müzik ve gösteri sanatları alanında en çok yer verilen kurslardan biri Bağlama kursu, iki farklı branş olup bağlama ve bozuk düzen olarak seçim yapmanız gerekir.

Bağlama Düzeni; İlk etapta müziğin temel öğelerini göreceğiniz bu kursta aynı zamanda bağlama düzeninde kerem (hüseyni) dizisi öğretilmektedir. İki ve 3 zamanlı ritim konularını işleyip, Beş, Yedi, Sekiz ve Dokuz zamanlı ritim kalıplarına hakim olacaksınız. Garip ve Derbeder Kalenderi dizizi üzerinde seslendirme ile bağlama düzenine uygun olarak halk müziği repertuarı üzerine eğitimler verilmektedir.
Bozuk Düzen; Yukardaki branş ile eğitim konuları hemen hemen aynı olup sadece bağlama düzeni yerine bozuk düzen olarak uygulanmaktadır. Eğitimlerde bağlama hakkında tüm detayları göreceksiniz.

Bağlama Çeşitleri
Kurslar hakkında verdiğimiz bilgiye ara verip tekrardan bağlama hakkında bilgi vermeye devam edelim. Özellikle kullanılan çeşitlerine bir göz atalım. Çöğür (Kısa kol bağlama) türüdür. Kısa saplı bağlama (Yakın zamanda ülkemizde geliştirilmiştir.) Tambura (Aynı zamanda uzun kollu olarak bilinir) Divan ve Meyan Sazı (Büyük ve en büyük bağlama çeşitleridir) Cura (Bu ailenin en küçük üyesidir)

Ahenk Müzik ve Sanat Merkezi Osmaniye'de bulunan bir müzik ve resim sanat merkezidir. Enstrüman ve resim eğitimi üzerine atölyeler mevcuttur. Müzik aletleri satışı, Online Müzik KursuMüzik kursu, Ukulele kursu, Piyano kursu, gitar kursu, keman kursu, bateri kursu, bağlama kursu, resim kursu, lise güzel sanatlara hazırlık kursu, üniversite güzel sanatlar, konservatuvar ve müzik öğretmenliğine hazırlık kursu müzik branşlarımızda tecrübeli öğretmenlerimizle verilmektedir. Akrilik boya atölyesi, kara kalem atölyesi, ve resim alanında uzmanlaşmak isteyen herkesi Ahenk Müzik ve Sanat Merkezine bekliyoruz. Ahenk Müzik ve Sanat Merkezinde deneyimli öğretmen kadrosu ile hizmet vermektedir. 

Ahenk Müzik ve Sanat Merkezi

Bağlama Kursu | Osmaniye - Merkez

Saz Bağama Kursu Osmaniye

AHENK MÜZİK ve SANAT MERKEZİ

Ahenk Sanat Merkezi Osmaniye'de bulunan bir müzik ve resim sanat merkezidir. Enstrüman ve resim eğitimi üzerine atölyeler mevcuttur.Müzik aletleri satışı Müzik kursu, Piyano kursu, gitar kursu, keman kursu, bateri kursu, bağlama kursu, lise güzel sanatlara hazırlık kursu, üniversite güzel sanatlar, konservatuvar ve müzik öğüretmenliğine hazırlık kursu müzik branşlarımızda tecrübeli öğretmenlerimizle verilmektedir. Akrilik boya atölyesi, kara kalem atölyesi, ve resim alanında uzmanlaşmak isteyen herkesi Ahenk Sanat Merkezine bekliyoruz. Ahenk Sanat Merkezinde deneyimli öğretmen kadrosu ile hizmet vermektedir.

Adres 

Raufbey Mah. Alparslan Türkeş Cad. Karanfil Apt. NO:21 Osmaniye/Merkez


İletişim

ahenkmuziksanat@gmail.com
0545 545 3890

Kurslarımız